Det er styret i Arla som har fremmet forslaget. Det skal opp til behandling i representantskapet, som er meierikonsernets høyeste organ, i oktober, ifølge en pressemelding.
Arla Foods er et selskap som eies av om lag 11.200 melkebønder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannia, Belgia, Luxemburg og Nederland. Tørken i sommer har rammet bønder hardt i alle disse landene.
Selskapet venter at netto overskudd for 2018 kommer til å være på mellom 2,8 og 3,1 milliarder kroner.
Det er vanlig at Arla etterbetaler medlemmene deler av overskuddet, slik som også andre kooperativer gjør, men å betale ut hele overskuddet vil være et ettårig brudd på selskapets konsolideringsstrategi.
Hvis forslaget også bifalles av representantskapet, vil den ekstraordinære utbetalingen finne sted i mars neste år, ifølge pressemeldingen.
– Som bondeeid foretak er vi engasjert i bøndenes situasjon, og vi er bevisst på at sommerens tørke i Europa er ekstraordinær. Vi foreslår derfor et ekstraordinært tiltak. Styret er fornøyd med den positive utviklingen av selskapets balanse, som gjør dette forslaget mulig, sier styreleder i Arla, Jan Toft Nørgaard fra Danmark.