– Det er registrert henholdsvis 58, 62 og 63 jervekull i landet de tre siste årene. Bestanden har dermed holdt seg over det nasjonale bestandsmålet på 39 årlige jervekull, som Stortinget har bestemt, sier Jonas Kindberg, leder i Rovdata i en pressemelding.
Videre opplyser de at det er beregnet å være rundt 382 voksne jerv i Norge, en oppgang på 48 individer fra 2019.
Det er fem forvaltningsregioner for jerv i Norge. Rovdata skriver at bestandsmålet i samtlige av regionene enten er på eller oversteget.
– Det har siden i fjor vært størst endring i rovviltregion 8 og i region 5. Lengst nord, i region 8, har det vært en oppgang på fem kull sammenlignet med i fjor, mens det har vært en nedgang på fire kull i region 5, sier Kindberg.
Det er etter vedtak fra Miljødirektoratet gjennomført hiuttak av ni av de 63 jervekullene i år. Det er skutt fem tisper og 21 valper.