Gjelsvik, som er medlem i både Europautvalget og finanskomiteen og representerer Akershus på Stortinget, viser til at det er voksende motstand mot Acer på Island.
– Mye tyder på at islendingene ikke vil godta suverenitetsavståelse til Acer og dermed kan blokkere at dette inntas i EØS. Dette er nok en grunn til at saken må utsettes i Norge, mener han.
I helgen gjorde det islandske Selvstendighetspartiet vedtak mot tilslutning, og fra før har Framsóknarflokkurinn gjort det samme. Begge partiene sitter i regjering, og det tredje regjeringspartiet er også skeptisk.
Les også: Akershus og Agder Ap sier nei til Acer
– Nå må Arbeiderpartiet sørge for at saken utsettes. I stedet må det gjenopptas forhandlinger med EU som gir grunnlag for å videreføre et energisamarbeid i EØS som både det norske og islandske folk kan godta. Da må suverenitetsavståelse til Acer fjernes. Dette kommer jeg til å ta opp i Stortingets Europautvalg mandag, sier Sigbjørn Gjelsvik.
Les også: EØS-ekspert: – EU kommer ikke til å straffe Norge for Acer-veto
(©NTB)