I praksis betyr det at Senterpartiet har fått partnerne i Ap og SV med på det skal bli færre ulv og bjørn her til lands.
Positive bønder
Omleggingen av rovdyrpolitikken vekker entusiasme hos bøndene.
–Jeg synes det som står om rovdyr er noe av det mest positive for vår del og for norske bønder. Det blir tatt opp og lover forbedringer på en rad områder som er viktige for oss, sier Bondelagets leder Nils T. Bjørke til Nationen.
Les også:
måbrukarlaget er noe mer avventende enn Bondelaget, men mener også tiltakene er positive.
–Vi er ikke fornøyde med at dagens politikk skal legges til grunn. På den annen side ser vi positive signaler blant annet på uttak og nye bestandsmål, sier småbrukarlagsleder Ole-Anton Teigen til Nationen.
–En ny rovdyrpolitikk
Landbruks- og matminister Lars Peder Brekk er svært fornøyd med de nye formuleringene.
–Da jeg tiltrådte i jobben 20. juni 2008, sa jeg noe av de viktigste var å få til en ny rovdyrpolitikk. Det har vi nå fått gjennomslag for, sier Brekk.
–Nå skal vi virkelig følge opp bestandstellingen av alle arter. Det skal bli lettere å ta ut skadedyr og vi skal se på bestandsmålene for ulv og bjørn på nytt. Alt dette mener jeg er viktig for norske bygder.
