Mandag greide mannskaper fra Statens naturoppsyn å merke hannen i den omstridte Osdalsflokken i Rendalen .
–Ulven, som veier 49 kg, er alfahannen i Osdalsflokken. Den er nå ustyrt med GPS-sender for å avdekke leveområdet til flokken, opplyser seksjonssjef i Direktoratet for naturforvaltning, Terje Bøe.
Fire av de seks valpene som ble fotografert i sommer ble også observert
Tispa og resten av flokken var imidlertid ikke å se, opplyser han.
Men Bøe tror de også skal få satt sender på ulvetispa.
–I og med at osdalshannen nå har fått radiosender, blir det forhåpentligvis enklere å spore opp og få satt sender på tispa på nyåret, framholder Bøe.
Mot kommunens vilje
Kommunen og grunneiere i området har forsøkt å stanse forsøkene på å få satt radiosendere på lederparet i Osdalsflokken.
–Dette er i tråd med stortingsmeldingen om at Rendalen skal være ulvefritt område, understreker ordfører Norvald Illevold.
DEBATT: Si din mening!
Han framholder at merkinga av ulvene provoserer svært mange av kommunens innbyggere.
Det var valpene til dette paret som i sommer skapte sensasjon dato hytteeiere klarte å fotografere hele kullet på sju like ved fritidsboligen sin ved Åkrestrømmen i Rendalen.
Siden er en av valpene funnet død.
Brukte helikopter
Både helikopter og mannskaper på bakken deltok da hannulven ble lokalisert og merket nord i Flendalen torsdag.
–Merkingen skjedde sentralt i reviret, slik vi i dag kjenner utbredelsen. Osdalsreviret er ett av tre helnorske ulverevir hvor det i 2008 er dokumentert valpekull, opplyser Bøe.
Reviret ligger langs grensa for forvaltningsområdet for ynglende ulv (Rendalen/Åmot/Engerdal kommuner).
–Viktig informasjon
For Direktoratet for naturforvaltning er det viktig å vite sikkert hvilke områder dyrene bruker.
–Det gjelder ulike forvaltningsprinsipper for ulv innenfor og utenfor forvaltningsområdet, og kunnskap om hvor ulvene lever vil være til hjelp for å finne riktige forvaltningsmessige tiltak, framholder Bøe, og legger til:
–Dersom ulvene i hovedsak holder til innenfor forvaltningsområdet, vil det bety at vi i år har nådd målet som Stortinget har satt om tre nye valpekull i området hvert år. Da vil i så fall rovviltnemnda i Hedmark overta ansvaret for forvaltningen av ulv i regionen, sier han.
Snøsporinger på forvinteren har ikke gitt god nok kunnskap om hvilke områder osdalsulvene beveger seg i. GPS-merkinga vil, ifølge Bøe, bidra til mer presise data.
Avslått jakt
DN har i høst avslått flere søknader om felling av ulv i området. Direktoratet har lagt avgjørende vekt på at det innenfor tidligere revirgrenser er liten fare for skade, både på sau og tamrein.
–Sannsynligvis lever dagens osdalsulver i et område som skiller seg fra tidligere revirgrenser og i stor grad utenfor forvaltningssonen for ulv. Dette er det viktig å avklare gjennom bedre dokumentasjon, mener Bøe.
Større utfordringer
Han framholder at en økende ulvebestand i Sør-Skandinavia gir økte utfordringer i overvåkningen av bestanden.
- Unge ulver på vandring observeres ofte, og de kan opptre i nærheten av bebyggelse. Slike ulver kan følges, blant annet ved hjelp av DNA-undersøkelser, sier Bøe.
Hos de etablerte ulveparene mener han det er viktig med en kontinuerlig overvåkning av arealbruk, nye valpekull, dødelighet og lignende.
- Derfor kan merking med radiosendere være et godt supplement og alternativ til omfattende snøsporinger. Slik merking gir også tilleggsinformasjon som snøsporingene ikke gir, understreker Bøe.
Rendalen kommune og grunneiere protesterer mot gårsdagens merking av denne hannulven i Osdalsflokken. Se bildene! DEBATT: Bør ulven merkes eller felles?
23.12.2008 07:25
