Leserbrev

Hva er Oslomakta?

Siste mening

Kommentar

Avmakt i de toede hender

Kommentar Politikerne bør tale Den norske kirke midt imot. Den 12. biskopen hører naturligvis til i Nidaros.Les Kato Nykvist

BILDESERIER

Rive gamlelåven?

Budeiekalender'n 2010

Bondepiker fra Trøndelag

Småbrukeridyll

Publisert 09.02.2010 kl 09:50 Oppdatert 09.02.2010 kl 10:09

Tips en venn på e-post:

Leserne mener

Nationen bruker for tiden mye spalteplass på «Oslomakta.» Jeg har selv brukt mye av min tid som politiker til å slåss mot nettopp Oslomakta. Men hvem er nå egentlig denne Oslo-makta. For meg dreier ikke dette seg om en kamp mot Oslos befolkning eller lokaldemokratiet i Oslo. Tvert imot mener jeg at Oslos befolkning og lokalpolitikerne i Oslo kan bli våre allierte i kampen mot Oslomakta eller statsmakta som vi egentlig snakker om.

Statsmakta stikker nesa si borti både tenkelige og utenkelige lokalpolitiske spørsmål, også i Oslo. Norske distriktskommuner får sine arealer vernet av naturvernhensyn eller kulturminnehensyn. I mange norske kommuner er næringsutvikling og kommersiell utnytting av utmarka en saga blott. Årsaken til at dette er mulig er at ett flertall av landets velgere bor i tettbygde strøk og en stadig større andel i nettopp Oslo. Disse velgerne er et lett bytte for medievante naturvernere som snakker om katastrofal naturtilstand i distriktet.

Dette gjør i sin tur at en tilstrekkelig del av stortingsrepresentantene aksepterer stadig sterkere statskontroll over norske kommuners forvaltning av egne arealer. Vernet av Trillemarka, men særlig Oslomarka, har bidratt til å åpne øynene for en del Osloborgere. Nå pågår det en annen stor sak i Oslo, denne gangen om plassering av Kulturhistorisk Museum og vikingskipene. Lokaldemokratiet og Universitetet i Oslo som eier museet, ønsker plassering i Bjørvika, mens Miljøverndepartementets etat Riksantikvaren vil overprøve lokaldemokratiet og eieren og legge museet til Bygdøy. Nok en gang har de av oss som er opptatt av å styrke bevisstheten til flere av landets borgere om galskapen i at staten stikker nesa si bort i alt mulig rart, fått en gavepakke. Derfor undrer det meg når Nationen 5. februar skriver på kommentarplass at oslopolitikerne må akseptere at fellesskapet må ha forrang. Dette «fellesskapet» er altså den samme statsmakta som Nationen og undertegnede mange ganger i fellesskap har tatt opp kampen mot. Jeg mener i likhet med Nationen at det er urimelig at politikerne i Oslo skal ha større gjennomslagskraft i slike saker enn lokalpolitikere i små kommuner. Men når vi i nok en sak har fått en mulighet til å skaffe oss en alliert i kampen mot Oslomakta, bør vi gjøre hva vi kan for å alliere oss med den. Oslomakta er ikke Oslo kommune, snarere tvert imot. Rundt 2/3 av Oslo kommune er vernet av staten, noe som plasserer dem ganske høyt på norsktoppen.

Tord Lien, Stortingsrepresentant (Frp)

Vil se hele Galven-regninga

Rovdyr Opposisjonen på Stortinget uler høyt over millionutgiftene i forbindelse med Galven-tispa. Les mer

- Vil kutte 5-10 milliarder

Politikk Finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) legger opp til å kutte 5 til 10 milliarder kroner i neste års statsbudsjett. Les mer

Skadd da isblokk traff bil

Samferdsel Lørdag ble to personer lettere skadd da isblokker falt ned fra fjellet og traff en bil i Sauda. Les mer

Avmakt i de toede hender

Kommentar Politikerne bør tale Den norske kirke midt imot. Den 12. biskopen hører naturligvis til i Nidaros.Les mer

Vil omfordele bondepenger

Landbruk Småbrukarlagsleder Ole-Anton Teigen vil ta fra store og gi til de små i årets jordbruksoppgjør. Les mer

Nyeste medlemmer med bilde

MEST SETT AKKURAT NÅ

SMAK

Landbruksstøtten

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Akershus
Vær- og føreforhold:
Vinteraksellast er innført.
Ev 6 Moss - Vinterbro (Nordbytunnelen)
Midlertidig stengt:
Stengt på grunn av vedlikeholdsarbeid. Omkjøring er skiltet. Gjelder fra 15.03....
Ev 6 Karihaugen - Langeland
Vær- og føreforhold:
Bart.
Ev 6 Skedsmovollen - Gardermoen, ved Arteid bru
Redusert framkommelighet:
Innsnevring på grunn av vegarbeid. Gjelder fra 15.03.2010 klokken 22:00 til 24....
Ev 6 Langeland - Strandlykkja
Vær- og føreforhold:
Bart.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

VEIVISEREN

Finn veien

Trenger du hjelp til å finne fram? Bruk vår veiviser!

Beregn kjørerute

PDF OG MOBIL

Nationen på mobil

nationen.no som startside på mobilen! Send NATM til 2005.

Været
  i dag i morgen
Oslo   2.4°   2.3°
Bergen   1.6°   2.1°
Trondheim   0.3°   0.3°
Stavanger   1.5°   2.1°
Lom   -1.4°   -3.0°
Oppdal   -3.7°   -4.0°
Røros   -4.0°   -3.7°
Jølster   -1.1°   -1.3°
Karmøy   1.5°   2.4°
Bryne   1.6°   2.5°
Gvarv   3.4°   2.9°
Stokke   2.0°   2.4°
Rakkestad   1.3°   0.8°
Fagernes   -0.8°   -1.7°
Stange   0.5°   0.0°
Snåsa   -1.3°   -1.2°
Beiarn   -3.1°   -1.1°
Bardu   -3.2°   -6.0°
Alta   -4.9°   -7.3°

Nationen

Schweigaards gate 34
Boks 9390 Grønland, 0135 Oslo
Tlf.: 21 31 00 00
Fax: 21 31 00 90

Tips Nationen

Tlf. 21 31 00 67 / 21 31 00 25
SMS: Kodeord NATTIPS til 2005
Tips Nationen
Tips webredaksjonen

Webredaksjonen

Sjefredaktør: Mari Velsand
Konstituert nyhetsredaktør / nettansvarlig:
Pernille Huseby
Webjournalister:
Lars Johan Wiker
Janne Grete Aspen
Bjarne Bekkeheien Aase
Sigbjørn Høidalen

Annonseavdelingen:

Markedsansvarlig internett:
Hans Jørgen Zambrano
Tlf.: 21 31 00 73 / 480 27 310
Fax: 21 31 00 91

Redaktøransvar