Det regjeringsoppnevnte EØS-utvalget hadde sitt første møte sist mandag. Utvalget skal som kjent ikke utrede alternativer til EØS-medlemskapet. Derfor kan vi vanskelig se annet enn at utvalget er dømt til å repetere den gamle leksa om hvordan Norge skal klare seg best mulig med den traurige EØS-avtalen: Vi må legge maksimalt trøkk i kontaktene med EU, komme tidligere på banen i saksgangen, og - framfor alt - være kreative.
Dette er gammelt nytt. Blant annet har Landbruksdepartementet, ledet av en ihuga EU- og EØS-motstander, praktisert nettopp denne oppskriften for å maksimere Norges muligheter på sitt EØS-felt. Departementet har levert konkrete innspill til EUs nye lov om dyrehelse. Og ikke nok med det: Departementet til Lars Peder Brekk jobber så bra at det får ros av lederen for Europabevegelsen. I en kronikk her i avisa berømmer Paal Frisvold departementets «aktive europapolitikk».
Kunne dette skjedd for fem år siden? Neppe. Vi husker de sure reaksjonene til ja-folk den gangen de ferske statsrådene Åslaug Haga og Kristin Halvorsen dro til Brussel for å ordne opp i den graderte arbeidsgiveravgiften. Vi husker også nei-folkets mistanker om at ja-siden egentlig ville at EØS-avtalen skulle framstå som en verst mulig husmannskontrakt, sånn at medlemskapet ville virke desto mer attraktivt.
Nå kan vi ta Brekks og Frisvolds opptreden som tegn på at det tross alt skjer noe i norsk Europa-politikk. Etter femten år med EØS er ja- og nei-folk i ferd med å ta samling i bånn, kaste gjensidig mistenksomhet til side og leite sammen etter veier ut av den husmannsposisjonen Norge har plassert seg sjøl i.
Hvis Høyre nå også sier nei til datalagringsdirektivet, da kan dette virkelig begynne å bli interessant. Ikke for kampen om EU-medlemskapet - den virker like fastlåst som før. Men for kampen om Norges spillerom i EØS. Det spillerommet kan nok aldri bli stort. Men det kan bli litt større. Enten gjennom seigt og stille arbeid av den typen Landbruksdepartementet har prestert. Eller gjennom et dramatisk nei til et EU-direktiv. Eller aller helst: Med begge deler samtidig.
Oppsummert
Aktivt
1 Landbruksdepartementet har jobbet aktiv for å påvirke EUs dyrehelselov.
Ros
2 Lars Peder Brekks departement får ros fra ja-folkets leder, Pål Frisvold
Samling
3 Dette hadde neppe skjedd for fem år siden. Nei- og ja- folk er i ferd med å samle seg rundt EØS-avtalen.
Publisert onsdag 27.01.2010 kl. 13:22 (sist endret onsdag 27.01.2010 kl. 13:22)
