Torsdag 17.05.2012 UKE 20
Laster
BEST SALG: Bondens marked er mest populært i storbyene. Her fra Bergen.

BEST SALG: Bondens marked er mest populært i storbyene. Her fra Bergen.

Bondens marked vokser videre

Bondens marked hadde en omsetningsvekst på 1,5 millioner kroner i fjor.

Publisert: 29.01.2009 16:48
Arrangørene hadde trodd på mer.

Veksttakten går ikke like fort som tidligere år, og det er en viss skuffelse å spore. Men nå skal flere småskalaprodusenter lokkes til å selge varene sine direkte til forbruker.

Bondens marked omsatte for 20,6 millioner kroner i fjor, en økning på 1,5 millioner kroner eller 7,9 prosent i forhold til 2007. Det var 208 salgsdager i fjor, mot 195 året før.

– Vi skulle gjerne sett større omsetningsøkning i fjor. I 2007 var økningen på nesten 30 prosent. Men vi er fornøyde med fjoråret. Det går hele tiden framover. Det tar tid å etablere seg med en fast kundekrets. Vi bygger stein for stein, sier prosjektkoordinator Siv Heia Uldal i Bondens marked til nationen.no.

Best i storbyene

Salget av kortreist mat og nisjeprodukter går desidert best i de største byene.

– Vi ser en tendens til at storbyene har en større omsetningsøkning enn de mindre stedene, sier Uldal.

En bonde som solgte varene sine i Oslo omsatte i gjennomsnitt for 15.000 kroner på en markedsdag i fjor, mens på Sunnmøre fikk bonden inn 4.500.

Les også: Rekordsalg for kortreist mat

– I hovedstaden har de fått det til, og markedet har etablert seg skikkelig. Over hele fjøla omsatte hver produsent for 500-600 kroner mer i fjor enn året før. Det er bra. Men tallene sier dessverre ingenting om fortjenesten, sier Siv Heia Uldal.

– Ingen utflatning

Selv om veksten for hele landet var langt svakere i fjor enn det som har vært trenden de siste årene, mener Uldal det er for tidlig å konkludere med en utflatning.

– Vi har fortsatt stor tro på at markedet vil vokse mer. I år blir satsningsområdet vårt å knytte til oss flere produsenter, gjennom det store nettverket som allerede er bygget opp, sier hun.

Bondens marked hadde i fjor til sammen 600 produsenter som solgte egne varer. Nå er håpet å få flere produsenter av frukt og grønt, spesielt økologisk.

– Men det er alltid behov for gode varer av alle slag, påpeker Uldal.

Nytt av året er at det også blir marked i Tønsberg. Dermed kan du finne Bondens marked på 20 steder over hele landet.

Finn ditt lokale marked

– Flere utvidelser vil komme i 2010, lover Siv Heia Uldal.

Temaord til denne artikkelen:

Les også

Mest lest

Laster module
Nationen • 
SISTE NYTT