Det er klart etter at dommen falt fredag ettermiddag.
Oslo tingrett slår fast at salgsmetodene til Experian er lovlige. Dagfinn Bjormo er derfor dømt til å betale for den omstridte foretaksvurderingen av gården, som han mener han aldri har takket ja til.
I tillegg må han betale saksomkostninger.
Det var torsdag sist uke at rettssaken mellom Bjormo og Experian fant sted i Oslo tingrett.
- Det er helt utrolig at det går an. Det er forferdelig. Jeg er veldig skuffet, sier Dagfinn Bjormo til nationen.no, få minutter etter at han har mottatt beskjeden fra sin prosessfullmektig, Sissel Fykse fra Norges Bondelag.
Men Nordlands-bonden er innstilt på å kjempe videre:
Jeg er innstilt på å ta saken videre. Det er jo flere bønder som føler seg lurt. Kanskje vi kan gå sammen om et søksmål, sier Bjormo.
Han saksøkte Experian fordi han mener kredittopplysningsbyrået hadde lurt ham til å kjøpe en foretaksvurdering av gården.
Norges Bondelag mener saken er av prinsipiell betydning og har bidratt med advokathjelp.
Etter at Nationen har omtalt saken, har flere bønder tatt kontakt og fortalt om lignende opplevelser med Experian.
- Selvsagt er vi ikke fornøyd med at vi tapte, sier prosessfullmektig Fykse til nationen.no.
- Det er ekstra viktig nå at bønder avviser telefonselgere fra Experian som vil selge dem foretaksvurderinger, sier Fykse.
- Om nødvendig må bonden legge på røret. Denne typen selgere er svært overbevisende og pågående og benytter metoder og en fremgangsmåte som vi tar avstand fra.
Bondelaget sitter på et 20-tall lignende saker, der bønder føler seg lurt av samme selskap til å kjøpe en ubrukelig foretaksvurdering.
Den naturlige oppfølging nå fra Bondelagets side er å ta kontakt med bransjen og lovgiver med sikte på å gjøre denne fremgangsmåten ulovlig.
Bondelaget mener saken er av stor prinsipiell betydning.
- Dette fordi den viser at selvstendig næringsdrivende ikke har samme mulighet til å angre på et kjøp som private forbrukere.
Publisert fredag 18.12.2009 kl. 13:07 (sist endret fredag 18.12.2009 kl. 13:07)
