NATIONEN: Schweigaards gate 34, Boks 9390 Grønland, 0135 Oslo, Tlf.: 21 31 00 00, Fax: 21 31 00 90, e-post: info@nationen.no

Stortingsrepresentant og leder i Oslo Høyre, Michael Tetzschner, er motstander av datalagringsdirektivet. Hva som blir Høyres endelige holdning, er helt avgjørende for om direktivet blir innført i Norge eller ikke.

Stortingsrepresentant og leder i Oslo Høyre, Michael Tetzschner, er motstander av datalagringsdirektivet. Hva som blir Høyres endelige holdning, er helt avgjørende for om direktivet blir innført i Norge eller ikke.

23.01.2010eu/wto

Motstanderne i Høyre ruster til kamp

Høyre avgjør i praksis datalagringsdirektivets skjebne. Flere av partiets fylkesledere krever nå at saken skal behandles av landsmøtet.

Silje Skiphamn Sjursen

silje.sjursen@nationen.no

SV og Sp sier nei til datalagringsdirektivet. Det samme gjør Venstre, KrF og Frp. Dermed er Ap avhengig av Høyre for å få EU-direktivet vedtatt i Stortinget.

Les også:
Forslag om at Høyre skal si nei til datalagring


Høyre er delt i det viktige spørsmålet om Norge skal implementere direktivet eller ikke. Det pågår nå en prosess på alle nivåer i partiet rundt hva som til syvende og sist skal bli Høyres holdning.

Behandler resolusjon

Det antas at det blant partiets stortingsrepresentanter er flere tilhengere enn motstandere av datalagringsdirektivet. Motstanderne ruster seg derfor til kamp.

I helga skal et resolusjonsforslag mot direktivet behandles på årsmøtet i Oslo Høyre. Dette til tross for at partileder Erna Solberg på sentralstyremøtet i november gjorde det klart at hun ville ha slutt på «forpliktende resolusjoner».

Les også:
Mobiliserer mot datalagringsdirektiv


– Har hun sagt det? Det har ikke jeg fanget opp, påstår leder i Oslo Høyre og stortingsrepresentant Michael Tetzschner.

Han er klar motstander av datalagringsdirektivet. Det samme er Torbjørn Røe Isaksen og Nikolai Astrup, også de stortingsrepresentanter for Høyre.

– I Høyre arbeider vi fra grunnplanet, som gir råd til toppen. Jeg ser at Bergen Høyre har vedtatt en resolusjon og da må vel andre også kunne gjøre det, mener Tetzschner.

Kan bli flere

Erna Solbergs eget lokallag, Bergen Høyre, vedtok i november en resolusjon som sier nei til datalagringsdirektivet. Lokallaget mener også at Norge må ta i bruk reservasjonsretten i EØS-avtalen.

Oppland Høyre var det første fylkeslaget som sa klart nei til EU-direktivet. Ifølge Unge Høyre-leder Henrik Asheim kan det komme til å bli langt flere utover våren.

– Mange av fylkeslagene til Unge Høyre har varslet at de vil fremme resolusjonsforslag mot datalagringsdirektivet på årsmøtene. Noen vil antakelig ikke behandle dem da, men vi mener uansett at denne saken bør diskuteres, sier han.

Stortingsgruppen avgjør

Asheim er innbitt motstander av å innlemme datalagringsdirektivet i norsk lovgivning. Også leder i Østfold Høyre, Tage Pettersen, er skeptisk. Han er imidlertid ikke begeistret for at mange fylkeslag allerede nå tar stilling.

– Vi bør ikke låse oss for tidlig. Hvis mange fylkeslag har vedtatt resolusjoner mot direktivet, blir ikke debatten så bred og åpen som den kunne blitt, sier han.

Høyres program sier ingenting om datalagringsdirektivet. Samtidig er det en kultur i partiet for at det er stortingsgruppen som tar avgjørelser i viktige saker.

Nationen har vært i kontakt med flere fylkesledere som mener det er naturlig at datalagringsdirektivet behandles på landsmøtet.

Havner på landsmøtet

– Unge Høyre kommer til å fremme et resolusjonsforslag på landsmøtet, lover leder Henrik Asheim.

Det synes Tage Pettersen er bra og han får støtte fra konstituert leder i Telemark Høyre, Asbjørn Storrusten:

– Dette er en prinsipielt viktig sak, så den bør nok behandles på landsmøtet, sier han.

Oddleif Olavsen er leder i Nordland Høyre. Han mener en diskusjon om partiets holdning til datalagringsdirektivet ikke har noe på landsmøtet å gjøre.

– I vårt demokratiske system har vi folkevalgte som skal ta seg av slike avgjørelser. Dette er overhodet ikke en sak for landsmøtet, sier direktiv-tilhengeren.

Ikke bindene vedtak

Selv om flere av de andre fylkesledere mener saken bør behandles på landsmøtet, er det ingen som går inn for at et eventuelt landsmøtevedtak skal være bindende for stortingsgruppen.

– Men et eventuelt landsmøtevedtak bør sende tydelige signaler til sentralstyret når det sammen med stortingsgruppa skal ta en avgjørelse, sier Tage Pettersen.

– Frykter du at stortingsgruppa kan komme til å overkjøre grasrota i denne saken?

– Det er mye motstand i stortingsgruppa også, men jeg erkjenner at jeg har en liten frykt for det, sier Pettersen.

Heller ikke Lars Tvete, leder i Sør-Trøndelag Høyre, vil binde stortingsgruppa:

– Det skal veldig mye til for at man skal bryte inn i stortingsgruppas behandling. En annen ting er at gruppen må lytte til et eventuelt vedtak på landsmøtet, sier han.



Publisert lørdag 23.01.2010 kl. 01:00 (sist endret lørdag 23.01.2010 kl. 01:00)
Adresse:

Schweigaardsgate 34A
Boks 9390 Grønland
0135 Oslo

Telefon:

21 31 00 00

Fax:

21 31 00 90

FOR TIPS
Telefon:

21 31 00 13 / 21 31 00 34

Tips Nationen
Tips webredaksjonen

Sjefredaktør:

Mari Velsand

Nyhetsredaktør:

Rino Andersen

Nettsjef:

Sissel Ambjør

Salgssjef internett:

Hans Jørgen Zambrano

Telefon:

21 31 00 73 / 911 98 998

Redaktøransvar
Google Analytics Alternative