Jan Gudbrandsen fra Hamar trodde først han så ei ku av typen skotsk høylandsfe, men det viste seg å være noe helt annet.
- Fargen kunne minne litt om den, men frua sa jeg måtte stoppe bilen og ropte: "Det er en ælj! Det er en ælj", sier han til nationen.no.
Gudbrandsen var på veg til feriestedet i Sunne i Sverige, da den uvanlige elgen kom til syne i nærheten av et lite sted som heter Gunnarskog på svensk side av grensa.
- Jeg er nok mer opptatt av elg enn andre, og jeg har sett mye elg opp gjennom åra, men jeg har aldri sett noe lignende, sier han.
Gudbrandsen er ikke sikker på om det er en albinoelg lik Albin, som ble skutt av en dansk elgjeger i Østfold i oktober 2011.
- Fargen er mer lik en golden retriever, så den er ikke så hvit som den, sier han.
De satt i bilen og tok bilder i tre-fire minutter før elgen forsvant inn i skogen igjen.
- Den brydde seg ikke om oss som satt i bilene og såg. Det var en naturopplevelse av de skjeldne, sier Gudbrandsen.
Observasjonen, som først ble omtalt i Østlendingen, kommer i tillegg til en annen elgobservasjon utenom det vanlige.
I Trysil oppdaget Arnhild Øien en hvit oksekalv i følge med en elgkolle og en anne kalv. De to andre hadde vanlig, brun pels.
- Jeg vil helst ikke si hvor jeg så den. Det er viktig at den får gå i fred, sier Øien til VG.












