Årsak: Mattilsynet sendte ut varsel om beitenekt til 200 sauebønder i fjor. Grunnlaget var bøndenes tapstall til rovdyr foregående år.
Les også: Mener Mattilsynets beitenekt er ulovlig
I dag sendte Brekk et brev til Mattilsynet der han peker på at rovviltforliket fra juni 2011 betyr endret forvaltningspraksis.
Ingen forbud
Som hovedregel skal det ikke fattes vedtak om forbud mot bruk av utmarksbeite på grunn av fare for rovviltangrep, understreker statsråden.
Les også: Brekk - Uklokt av Mattilsynet å rasle med beitenekt
— Mattilsynet kan ikke varsle beitenekt som et forebyggende prinsipp, og det skal ikke være grunnlag for beitenekt i prioriterte beiteområder, sier Brekk.
- Rovviltforvaltningen får et betydelig ansvar for å begrense skade på og tap av beitedyr til rovvilt i prioriterte beiteområder, melder statsråden.
Rovdyrforliket forutsetter nemlig at miljøvernminister Erik Solheim (SV) håndterer rovdyrene slik at det ikke er behov for beitenekt i prioriterte beiteområder.
Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk (FNR) tror ikke på gjennomslag.
- Å love at rovviltforvaltningen nå vil fjerne alle rovdyr som befinner seg i beiteland før de gjør skade, er å overselge rovviltforliket. Det vil stride med naturmangfoldloven, sier daglig leder Åsmund Ystad.
Ingen endring
MD sendte brev til miljøforvaltningen om rovviltforliket 25. august 2011. Her understrekes nettopp at det fortsatt er naturmangfoldloven som gjelder.
I paragraf 18 åpnes det for uttak, men det skal skje gjennom enkeltvedtak, og det skal knyttes opp mot skadeavverging.
- Tilstedeværelse av rovdyr i et område er ikke i seg selv tilstrekkelig for uttak, skriver departementet.
- Uttak kan bare skje når det ikke truer bestandens overlevelse og målet ikke kan nås på annen måte, heter det i brevet.
- Dersom Sp eller andre partier ønsker at rovdyr automatisk skal fjernes fra beiteområder før beiteslipp, må de endre naturmangfoldloven, oppsummerer Åsmund Ystad.
Tilfreds
Ellers er FNR tilfreds med Brekks budskap.
- Nå er det stadfestet at Mattilsynet ikke kan bruke beitenekt som virkemiddel i forkant av at skade skjer på beite. Det skulle også bare mangle. Mattilsynet må kunne gripe inn der det skjer akutte, store skader. Men da må også rovdyrene ut av området.












