Tirsdag 22.05.2012 UKE 21
Laster

Legger ned hønseri, bygger ut automatgirverksted i Trøgstad

Ole Ringstad har de siste årene gått i minus på hønseriet med 100.000 dyr.

Publisert: 05.02.2012 12:00
Kart

Etter 40 år med eggproduksjon på Ringstad gård blir hønseriet nå bygd om til automatgirverksted, skriver Smaalenenes Avis.

Ole Ringstad (49) har i 22 år drevet automatgirverksted og hønseri med 10.000 høns på Ringstad gård i Trøgstad i Østfold.

Det var faren, Guttorm Ringstad, som bygde hønseriet for drøyt 40 år siden, men de siste årene er det Ole som har stått for driften.

Mens automatgirverkstedet med sine sju ansatte har gitt stor inntjening de siste årene, har hønseridriften gått med underskudd. Dermed har Ringstad besluttet å legge ned hønseriet.

— Bil er nok mer lønnsomt en høns i 2012, sier Ringstad til Smaalenenes Avis.

- Jeg liker egentlig ikke høner, og innerst i hjerte og sjel er jeg ingen bonde. Faren min synes det er litt trist at hønseriet forsvinner, men han har sett på regnskapene, og forstår at det er slik det må bli, forteller han.

 

Les også: Heidi sendte alle melkekyrne til slakt

 

Med nedleggingen av hønseriet har Ole Ringstads automatgirverksted overtatt alle deler av den tidligere gårdsdriften.

Les også: Siste dag for eggpakkeriet i Silsand i Troms

 

I dag fyller verkstedet tre lokaler på gården, alle fulle med gir og utstyr. Hønseriet på 750 kvadratmeter skal blant annet fylles med sju løftebukker.

Temaord til denne artikkelen:

Mest lest

Laster module
Nationen • 
SISTE NYTT