Økningen er så markert at det overrasker de økologiske melkeprodusentene, som nå har problem med å levere i samsvar med den nye veksten, skriver danske Økologi & Erhverv.
— Med den økte interessen som er for økologisk mat i Norge, forventer vi en fin vekst i økologisk melkesalg i år, sier daglig leder Reidar Andestad i Oikos — Økologisk Norge.
14 prosent i Østerrike
I Østerrike har den økologiske melkeomsetningen kommet opp mot 14 prosent av all melken som omsettes i landet.
Siden 1998 har den økologiske melkeproduksjonen i Østerrike steget med 277 prosent.
3,7 prosent av melkekuene i Norge i 2010 var i økologisk drift.
Coop og Tine i konkurranse
I Norge har vi de siste par årene fått en ny situasjon med konkurranse mellom ulike leverandører av økologisk melk. Tine har blitt utfordret av Coop, som selger sin økologiske ekstralettmelk i alle sine butikker.
Første halvår 2011 ble det solgt økologiske meieriprodukter for 110 millioner i Norge, mot 106 millioner i samme periode året før, ifølge tall fra The Nielsen Company.












