Siden beslutningen om uttak ble tatt 15. oktober, har Statens naturoppsyn (SNO) både gjort forsøk på felling og vært ute i felt for å få bekreftet observasjoner av bjørn.
De prioriterte områdene er Neiden, Hattfjelldal og Hedmarksvidda, men også andre områder blir vurdert fortløpende i dialog med rovviltnemndene.
Erfaringsmessig beveger bjørnen seg over store områder på kort tid, og derfor befinner den seg ikke nødvendigvis i de samme områdene som den tidligere i år har gjort skade.
Les også om Bondelagets bønn: - Ta ut bjørnekvoten
—Så langt er det ikke felt bjørn på ekstraordinært uttak etter endt lisensfellingsperiode. Den største utfordringen er at vi ikke har gode nok observasjoner av bjørn, sier seniorrådgiver Knut Morten Vangen i DN.
Så langt har direktoratet fattet ett vedtak om felling av bjørn, i Holtålen i Sør-Trøndelag.
Les også: Snåsa-bjørn var over 22 år
Høsten har vært varm og snøfri over store deler av landet. Erfaringsmessig fører dette til at bjørnen går i hi for vinteren seinere enn normalt.
—Dette betyr at det også kan registreres bjørn i ukene som kommer. Derfor er det fortsatt viktig at alle som ser bjørnespor i de områdene det er aktuelt med felling, varsler nærmeste rovviltkontakt i SNO, sier Vangen. (©NTB)












