Mandag 21.05.2012 UKE 21
Laster
Linnekleppen-hannen er én av de rundt 30 norske ulvene. Den ble radiomerket 12. februar i år. FOTO: LARS GANGÅS

Linnekleppen-hannen er én av de rundt 30 norske ulvene. Den ble radiomerket 12. februar i år. FOTO: LARS GANGÅS

Regjeringen vil fortsette rovdyrforhandlingene

Regjeringspartiene ønsker å fortsette forhandlingene om et bredt rovdyrforlik med opposisjonen på Stortinget.

Publisert: 31.05.2011 18:06
Oskar Grimstad er rovdyrpolitisk talsmann for Frp: Foto: Frp

Oskar Grimstad er rovdyrpolitisk talsmann for Frp: Foto: Frp

Arbeiderpartiet, SV og Senterpartiet samlet seg tirsdag ettermiddag om en første skisse til videre forhandlinger. Den skal nå være oversendt opposisjonspartiene.

— Forhandlingene fortsetter onsdag formiddag, og det er også satt av tid mandag og tirsdag til uken, sier forhandlingsleder Eirin Sund (Ap) til NTB.

Fremskrittspartiets rovdyrpolitiske talsmann Oskar Grimstad sier til nationen.no at forhandlingene skal begynne 11.15 onsdag.

 

- Vi har fått en skisse som vi skal begynne å arbeide ut ifra. Den har et tydelig utgangspunkt i Soria Moria-erklæringen, og det som er helt klart er at Fremskritsspartiet på ingen måte vil bidra til å verifisere Soria Moria-erklaringen. Vi ønkser en reduksjon av bestandsmålene for å sikre beitenæringa i distriktene, sier Grimstad, som legger til at partiet vil sette folk i distriktene framfor rovdyr.

 

LES OGSÅ: Frp rasar over rovdyr-sommel

 

Etter det NTB forstår er det fremdeles betydelig uenighet om flere sentrale spørsmål innad i regjeringen, men de rødgrønne er i alle fall villige til å forhandle videre.

Ifølge Sund er utkastet til forhandlingsskisse delvis utarbeidet på bakgrunn av innspill fra opposisjonspartiene, men hun vil ikke kommentere innholdet nærmere.

Det er en kjent sak at avstanden er stor mellom Ap og SV på den ene siden og Senterpartiet på den andre. Sp sto sammen med Frp utenfor det forrige rovdyrforliket som ble inngått i 2004.

Striden står i særdeleshet om bestandsmålene for ulv og bjørn og prinsippet om nødvergerett for hund. I tillegg er det viktig for Senterpartiet å overføre mer forvaltningsmyndighet til lokale organ. (©NTB/nationen.no)

 

LES OGSÅ: Krever at landbruksminister Brekk handler

LES OGSÅ: Advokat og Høyre-politiker Bjørn Stordrange: - Rovdyrpolitikk truer landskapsvern

LES OGSÅ: Sauebønder aksjonerte mot rovdyr utenfor Stortinget

LES OGSÅ: Regjeringsutvalg fraråder ny type rovdyrerstatning

LES OGSÅ: Naturvernforbundet bekymret for nytt rovviltforlik

Mest lest

Laster module
Nationen • 
SISTE NYTT
  • Amerikanerne blir feitere og feitere

    Amerikanerne blir feitere og feitere

    36 prosent av voksne amerikanere er i dag ekstremt overvektige, og i 2013 vil andelen ha økt til 42 prosent, advarer forskere.

  • Kampen om kirken

    Kampen om kirken

    Noen frykter at en fristilt kirke blir mindre demokratisk og åpen. Andre mener at skillet truer vår kristne kultur.

  • - Trugsmål frå regjeringa

    - Trugsmål frå regjeringa

    Svenn Arne Lie reagerer sterkt på Stortinget ikkje får diskutere rammene i årets jordbruksoppgjer

  • Sp kjempa for nytt tilbod sist det var brot

    Sp kjempa for nytt tilbod sist det var brot

    Då det i 2000 var brot mellom staten og bondeorganisasjonane, var Senterpartiet i opposisjon og jobba knallhardt for eit betre tilbod enn det bondeorganisasjonane hadde takka nei til..