Mandag 21.05.2012 UKE 21
Laster
Flere fylkeslag i Høyre ønsker å avvikle bestandsmålene for ulv, bjørn, gaupe og jerv. Foto. Arkiv

Flere fylkeslag i Høyre ønsker å avvikle bestandsmålene for ulv, bjørn, gaupe og jerv. Foto. Arkiv

Vil ikke lenger ha særnorsk ulvebestand

Flere av fylkeslagene i Høyre vil fremme forslag om en ny rovdyrpolitikk under landsmøtet i helga.

Publisert: 05.05.2011 18:15
Andreas Jenssen Hjemstad er nestleser i Nord-trøndelag Høyre. Foto: Rina Ikdal

Andreas Jenssen Hjemstad er nestleser i Nord-trøndelag Høyre. Foto: Rina Ikdal

Høyres landsmøte finner sted til helga sted i Oslo, og fylkeslagene i begge trønderfylkene, samt Nordland, Finnmark og Hedmark, varsler at de vil ta til orde for en ny rovdyrpolitikk.

 

Noen av hovedpunktene som de fem fylkeslagene vil få resten av partiet med på, er å fjerne bestandsmålene for ulv i Norge og halvere bestandsmålene for bjørn og gaupe og etablere en felles rovdyrforvaltning med Sverige og Finland.

 

- Høyre beveger seg i rovdyrspørsmålet. Det er stor støtte for forslaget i partiet, kan Andreas Jenssen Hjelmstad, nestleder i Nord-Trøndelag Høyre, fortelle til nationen.no.

 

I et forslag til vedtak under landsmøtet heter det at rovdyrene Norge, Sverige, Finland, Kola-halvøya og Karelen danner én rovdyrstamme. Videre kritiseres den norske ulvens staus som utrydningstruet.

 

- Dagens politikk tar ikke hensyn til verken ulvens vandring over landegrensene eller at det i realiteten ikke finnes noen egen norsk ulvestamme. Som et langt og smalt land vil rovdyr i Norge, etter dagens mål, være å betrakte som utrydningstruet nærmest uavhengig av bestandsstørrelse. Rovdyrstammen etterfylles fra Russland i den grad det blir gjort uttak, sier Hjelmstad.

 

Mener soneinndelingen ikke fungerer

Han mener det også er den generelle situasjonen for de øvrige tre store rovdyrene - gaupe, jerv og bjørn.

 

- Dagens rovdyrpolitikk innebærer blant annet bestandsmål for ulv, bjørn, gaupe og jerv, og soneinndeling av landet. Politikken har en målsetning om rovdyr og beitedyrs sameksistens. Resultatet er at beitenæringen og reinsdyrnæringen opplever faretruende store tap og forhindres i effektivt uttak av skadedyr, sier Hjemstad.

 

Han mener at det medfører et stort byråkrati som baserer seg på en feilslått politikk: Bestandsmålene er oversteget for flere av artene og soneinndelingen fungerer ikke.

 

Hjelmestad presiserer imidlertid at han har forståelse om kravet om biologisk mangfold, og Høyre heller ikke ønsker de fire store rovdyrene utryddet.

 

Vil samarbeide med svensker og finner

Videre i forslaget ligger det en utvidelse av nødvergeretten; de fem fylkeslagene ønsker å åpne for en aktiv beskyttelse av beitedyr og jakthunder, og ikke bare rent selvforsvar.

 

Hjelmestad uttaler også at ingen av de internasjonale avtalene som Norge har forpliktet seg til å følge, krever at Norge skal ha en egen rovdyrstamme med gitte bestandsmål.

 

- Vi vil derfor at Norge skal inngå avtaler med Sverige og Finland om felles rovdyrforvaltning, sier han.

 

LES OGSÅ: Rovdyrforhandlingene starter tirsdag

LES OGSÅ: Vil leggje ned Direktoratet for naturforvaltning

LES OGSÅ: Høyre drømmer om halve kongeriket

LES OGSÅ: Frp vil ikke forhandle om ulv med Solheim


Mest lest

Laster module
Nationen • 
SISTE NYTT
  • Kampen om kirken

    Kampen om kirken

    Noen frykter at en fristilt kirke blir mindre demokratisk og åpen. Andre mener at skillet truer vår kristne kultur.

  • - Trugsmål frå regjeringa

    - Trugsmål frå regjeringa

    Svenn Arne Lie reagerer sterkt på Stortinget ikkje får diskutere rammene i årets jordbruksoppgjer

  • Sp kjempa for nytt tilbod sist det var brot

    Sp kjempa for nytt tilbod sist det var brot

    Då det i 2000 var brot mellom staten og bondeorganisasjonane, var Senterpartiet i opposisjon og jobba knallhardt for eit betre tilbod enn det bondeorganisasjonane hadde takka nei til..

  • Bonde i Røyken selger 110 ammekyr og gir opp

    Bonde i Røyken selger 110 ammekyr og gir opp

    For ni år siden investerte Martin Bøe flere millioner kroner og utvidet fra 13 til 95 kyr, men inntektene står ikke i forhold til innsatsen..