Fylkestinget i Sogn og Fjordane har satt av 800.000 kroner til bokbåten Epos, skriver Sunnmørsposten.
— Det er stor enighet om at bokbåten har en viktig funksjon som en liten kulturbåt. Men det er behov for å se på ordningen og gjøre den mer framtidsrettet, sier fylkesvaraordfører i Sogn og Fjordane Åshild Kjelsnes (Ap) til Sogn Avis.
Bokbåten er et samarbeidsprosjekt mellom Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane og Hordaland.
Det flytende biblioteket var truet av nedlegging etter at kulturutvalget i Sogn og Fjordane fylkeskommune ikke fant penger til å opprettholde sin økonomiske støtte.
Men onsdag bevilget fylkestinget pengene, og sikrer dermed tre nye år med drift for bokbåten.
Ordningen med bokbåten skal evalueres innen tre år.
Kjelsnes understreker at det er viktig å se på hvordan bokbåten kan tilpasses tiden vi lever i, heter det i en melding fra fylkeskommunen.
— På enkelte områder konkurrerer bokbåten i dag med bibliotekene på land. Det må vi justere. Bokbåten er et unikt tilbud og må brukes til å gi gode tjenester der det er behov for det, sier Kjelsnes til Sogn Avis.
Et utvalg skal prøve å effektivisere driften av bokbåten. De skal blant annet se på hvor båten skal stoppe.
Utvalget skal også vurdere om båten bør vere en meir omfattende kulturbåt, og ikke bare bokbåt.











