- Vi ser at regjeringen vurderer å legge fram saken for Stortinget før jul. Vi antar at den har en god begrunnelse for ikke å vente på den revisjonen av dette direktivet som er i gang i EU, sier Høyres saksansvarlige, Trond Helleland, til NTB.
Høyre sitter med jokeren i denne saken og er seg bevisst sin politiske salgskraft, en sjelden posisjon å komme i for et opposisjonsparti i et flertallsstyre. Ap har ingen andre allierte.
Høyre er splittet i spørsmålet om direktivets innlemmelse i norsk lov. Foreløpig er det bare registrert en håndfull motstandere i Høyres gruppe, men det trengs heller ikke flere enn ti for å stanse direktivet. Høyres leder Erna Solberg er ikke tilhenger av frislipp i spørsmål som har med EØS-avtalen å gjøre, selve navlestrengen i forholdet til EU.
Sp-statsråd og fagansvarlig for DLD-problematikken, Magnhild Meltveit Kleppa, har ifølge Aftenposten gitt opp kampen med Ap om utsettelse.
Isteden ber hun Stortinget nærmest trenere saksbehandlingen til det er klart hva EU lander på av endringer.
(©NTB)











