Det sveitsiske parlamentet vedtok i forrige uke å lette begrensningene på å skyte ulv, gaupe og andre store rovdyr som gjør skade på beitende sau i Alpene.
Sveitsiske medier melder om en svært følelsesladd debatt i parlamentet. Den endte med 96 mot 76 stemmer for å pålegge regjeringen å søke unntak fra den internasjonale Bernkonvensjonen om beskyttelse av utryddingstruede arter, melder ABC Nyheter.
Bernkonvensjonen ble innført i 1979, og har som mål å verne om europeiske arter av ville dyr og planter og deres levesteder. Rundt 45 land har skrevet under avtalen.
Stortingsrepresentant for Fremskrittspartiet, Oskar Grimstad, reagerer positivt på vedtaket gjort av det sveitsiske parlamentet.
- Når Bern-parlamentet letter på Bernkonvensjonen, må vi også kunne gjøre det, sier han i en pressemelding.
Grimstad peker på at sauenæringen er utrulig viktig for distriktene.
- Mange små lokalsamfunn vil ikke ha andre alternativ dersom denne inntektskilden forsvinner sier stortingspolitikeren, som altså mener at det nå bør lettes på begrensningene for å skyte rovdyr også i Norge.
- Mange lokale sauebønder vurderer nå å legge sauehold på grunn av store rovdyrtap denne beitesessongen og det kan vi ikke bli sittende med hendene i fanget å akseptere uten videre. Den romantiske illusjonen om rovdyr og beitedyr i felles harmoni må forlates, konkluderer han.












