Cardinal Foods hevder Nortura forsøker komme seg unna forpliktelser på slakteleveranser til Cardinals datterselskap, Jærkylling.

30.08.2010 18:57
Kart
Administrerende direktør i Cardinal Foods, Torfinn Higdem. Foto: Cardinal Foods

Administrerende direktør i Cardinal Foods, Torfinn Higdem. Foto: Cardinal Foods

- Vi samarbeider med Konkurransetilsynet og utleverer nødvendig dokumentasjon. Slik vi oppfatter denne saken, er Norturas initiativ overfor konkurransemyndighetene et forsøk på å komme seg unna forpliktelser selskapet har når det gjelder leveranser av slakt til Cardinals datterselskap Jærkylling AS, sier administrerende direktør i Cardinal Foods, Torfinn Higdem.

 

Mens Nortura selger sine produkter i butikkene under navnet Prior, selger Cardinal sine produkter under navnet Den Stolte Hane.

 

 Mandag gjennomførte Konkurransetilsynet en razzia hos Nortura og Cardinal Foods.

Årsaken er at de to selskapene mistenkes for ulovlig samarbeid.

 

- Vi vil ha ferskest mulig kylling ut til våre kunder raskest mulig. Det vil ikke Nortura at vi skal få, sier Higdem til nationen.no.

 

 

Anga seg selv

 

Nortura «anga seg selv» til Konkurransetilsynet for en tid siden. Det endte med at Tingretten ga tilsynet rett til en overraskende razzia både i Oslo og på Jæren i går. Grunnen er at Nortura mener de kan ha trådt over noen juridiske grenser.

 

Nærbø Kyllingslakt eies likt mellom Nortura og Jærkylling. I april tok Jærkylling ut stevning mot Nortura. Bakgrunnen var ulik tolkning av den juridiske avtalen knyttet til Norturas råvareleveranser samt leveranser av ferdig slaktet kylling fra Nærbø kyllingsslakt til Jærkylling.

 

—I Norturas forberedelser til den kommende rettssaken er det framkommet at samarbeidet som over tid har utviklet seg mellom Cardinal Foods og Nortura knyttet til Nærbø kyllingslakt, kan være ulovlig etter gjeldende konkurranselov, sier kommunikasjonsdirektør Nina Sundqvist i Nortura.

 

—Vi har lagt fram saken for Konkurransetilsynet og bedt om deres vurdering på hvorvidt samarbeidet med Cardinal Foods i Nærbø kyllingslakt er ulovlig eller ei. Nortura skal til enhver tid opptre pålitelig og innenfor loven, sier Sundqvist.

 

—Samarbeidet med Cardinal Foods har utviklet seg fra å være lovlig ved oppstarten i 2001 til å kunne være ulovlig i dag. Ny konkurranselov trådte i kraft 1. mai 2004 og utvider rammen for hva som er ulovlig sammenlignet med tidligere. I tillegg har markedsstrukturen endret seg markant de siste årene. I praksis er Nortura og Cardinal Foods de eneste aktørene i det norske kyllingmarkedet, sier hun.

 

Som en følge av at Nortura på eget initiativ forela saken for Konkurransetilsynet, er Nortura innvilget straffrihet.

 

Slår tilbake

Cardinal Foods slår kraftig tilbake og sier de i dag har gitt all mulig dokumentasjon til Konkurransetilsynet som gjelder avtalen mellom datterselskapet Jærkylling AS og Nortura om driften av det felles eide kyllingslakteriet Nærbø Kyllingsslakt AS (NKS).

 

Jærkylling og Nortura inngikk i 2001 avtale om samarbeid om slakterikonsept og etablerte selskapet NKS for felles slakting av kylling for foredlingsanleggene. I avtalen er Nortura ansvarlig for innforsyning av det samlede volumet, og Jærkylling har ikke anledning til å bygge opp egne produsenter.

 

I en pressemelding sier de at Jærkylling har hatt stor suksess i markedet og meget sterk vekst. Og videre; 

 

«Cardinal Foods har en markedsandel i det norske markedet for hvitt kjøtt på rundt 42 prosent og kaprer stadig nye kunder, i takt med at Norturas andel av markedet krymper. Nortura har kuttet produksjonen hos sine bønder med 15 prosent, samtidig som de nekter å levere råvare til Nærbø Kyllingslakt. Cardinal Foods ønsker at bøndene på Jæren skal produsere for fullt uten kutt, og de ønsker flere kyllingprodusenter på Jæren.»

 

- Daglig leder og flertallet i styret ved NKS er fra Nortura, og vi stiller oss derfor undrende til selskapets behov for å be Konkurransetilsynet undersøke lovligheten av virksomheten. Vi har selvsagt felles interesse for at alle avtaler er i tråd med regelverket, men spørsmålet har verken vært reist i styret eller med Cardinal som medeier. Samarbeidet om NKS ble meldt til konkurransemyndighetene da det ble etablert, uten at det kom merknader. Vi kan ikke tolke


- Norturas oppførsel i denne saken har ikke annet formål enn at de ønsker å hemme konkurransen i det norske kyllingmarkedet, sier Higdem.

 

Jærkylling AS har saksøkt Nortura og saken er berammet til behandling i Jæren tingrett i oktober. Uenigheten gjelder Norturas avtaleforpliktelse til å levere slakteklar kylling til NKS for å oppfylle Jærkyllings produksjonsvolum. Nortura har forsøkt å få rettssaken avvist, men begjæringen har ikke ført frem.

 

Cardinal Foods er godkjent for notering på Oslo Børs og tar sikte på at denne gjennomføres i september 2010.