Tre uker før jakta starter er rypetellinga avsluttet, og utsiktene er bedre enn på flere år.
—På Østlandet er det en betydelig oppgang i bestanden fra i fjor. Enkelte steder snakker vi om en dobling av kyllingbestanden, sier Håkon Solvang ved Høgskolen i Hedmark til avisa Østlendingen.
Han er i innspurten med å analysere alle takseringsoppgavene som kommer inn fra skog og fjell i østlandsområdet, og kan bekrefte at det er snakk om en generell økning, selv om mange områder har langt lavere tetthet i bestanden enn andre.
Rypebestanden påvirkes av flere faktorer. I år har det slått positivt ut at det er svært mye smågnagere. Det fører til at rovdyra i langt mindre grad jakter på rypekulla.
I landets beste rypefylke, Finnmark, er utsiktene derimot mindre hyggelige.
—Vi har ikke fått resultatet av tellingene, men signalene går på at det ikke ser så veldig bra ut. Folk som har vært og gått i terrenget melder om veldig lite fugl, sier leder for Finnmark jeger og fiskeforening, Vilfred Bang til NRK Finnmark.
De siste årene har det vært strenge begrensninger på rypejakta både i Finnmark og lenger sør i landet.
Les også: Rypa skal skjermes fra jegre
