— Det er ingen tvil om at skattediskusjonen vil komme opp på nytt. Vi må diskutere hvordan vil skal finansiere velferdsstaten i framtiden, sier Johansen til VG.
Partisekretæren sier til avisen at det fra 2017 vil bli langt flere eldre her i landet, og da må statens inntekter økes. Samtidig understreker han at han ikke ser behov for høyere skattenivå i denne stortingsperioden, og trolig heller ikke neste.
— Men vi kommer ikke utenom en diskusjon om hvordan vi skal finansiere velferdsoppgavene, sier Johansen, og legger til at det i Ap trolig vil komme forslag om økte skatter allerede før valget i 2013.
Les også: Lundteigen vil øke toppskatten
— Det er helt sikkert noen som vil komme med det forslaget. Men det er viktig å ikke bli for overivrig. Vi bør vente med å øke skattene til det virkelig er behov, sier Johansen.
©NTB
Publisert onsdag 28.07.2010 kl. 09:10 (Sist endret onsdag 28.07.2010 kl. 10:32)

